EŞLER ARASI İLİŞKİLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

       Bir ömür boyu birlikte yaşam kararı alınan evlilik müessesesinde eşler arası sağlıklı ve mutlu hayatın yolu nitelikli iletişimden geçer.

        - Etkili iletişim için eşler, birbirlerinin psikolojisini, yani erkek ve kadının ; kadın ve erkeğin psikolojisini önceden tanımalı ve iyi bilmelidir.

        - Kadın-erkek yuva kurduğunda iki apayrı dünyanın artık ortak bir mekanda döndüğünü, farklı görüşlerin, düşünüş ve duyguların, değişik zevk ve fantezilerin, beğenilerin bir araya geldiğini bilmelidirler.

        - Bu bağlamda evlilikte ilk zamanlar çatışmaların olması doğaldır. Önemli olan, bu çatışmaların beraberce üstesinden gelmeyi bilmektir.

        - Eşler birbirlerine karşı samimi olmalıdır. Düşüncelerini açık ve net olarak karşılıklı ifade etmelidir.

        - Sıkıntı ve problemler ifade edilirken kadın-erkek karşılıklı aktif dinleme içine girmelidir. Yani, kadın ev işlerinin zorluğundan bahsederken erkek gazete veya televizyon ile ilgilenmemeli, eşi ile göz teması kurmalı, onu anladığını ifade eden beden dili ( jest, mimik ) kullanarak ya da sözlerle bunu belli ederek dinlemeyi sürdürmelidir. Aynı durum kadın için de geçerlidir.

        - Eşler birbirlerini ve yaşamlarını, başkaları ile ve onların yaşamlarıyla kıyas etmemelidir.

        - Ebeveynlerin çocukları ile iletişimde kullandığı "Ben Dili" mesajı eşler arasında da kullanılmalıdır. "Ben Dili" kişinin etki altına girdiği bir fille karşı, onun duygularının en sağlıklı biçimdeki ifadesidir.

        - Örneğin ; Erkeğin iş yerinden eve gelir gelmez eşiyle hiç ilgilenmeden koltuğa oturup televizyon seyretmeye başlaması üzerine kadının muhtemel "Sen Dili" şu olacaktır :
        - "Bir kere de eve geldiğin zaman şu televizyonu seyretmesen!"
        

        Fakat bu "Ben" mesajı ise şöyle verilirdi:
        
- "Eve geldiğinde senin de yorgun olduğunu ve dinlenmek istediğini biliyorum fakat benimle ilgilenmeyip televizyon seyretmen beni çok üzüyor ve hayal kırıklığına uğruyorum."

        - Eşler özellikle birbirlerinin nelerden mutluluk duyduğunu bilmeli ve bu doğrultuda davranışlar sergilemeye çalışmalıdır.

        - Mesela kimi kadın eşinden basit bir demet çiçeği almaktan, kimi erkek de eve yorgun geldiğinde eşinin ona en sevdiği yemeği hazırlamış olduğunu görmekten büyük mutluluk duyar.

        - Kimi kadın eşiyle birlikte televizyon seyretmek, beraber alış - veriş yapmaktan çok hoşlanır. Kimi erkek de eşinden "Seni Seviyorum" sözünü duymaktan büyük mutluluk yaşar.

        - Dokunma/temas sözsüz ve etkili iletişimin en önemli unsurlarından biridir. Dokunma/temas eşlerde birbirlerine karşı güven duygusu yaşamalarına sebep olur. Dokunma/temas eşler arası sıcaklık ve samimiyetin bir göstergesidir.

        - Eşler birbirlerine karşı "Lütfen" ve "Teşekkür ederim" sözlerini çokça kullanmalıdır.

        - Kadın - erkek evlilikte birbirlerini hiçbir zaman rakip olarak görmemeli; ben üstünlük kazanacağım düşüncesi içerisine girmemelidir. Zira aile müessesesi iki kişinin varlığıyla kurulur. Kadın da erkek de evliliğin olmazsa olmaz unsurudur.

Hazırlayan: A. Kerim MELLEŞ |http://www.facebook.com/KerimMelles 

 

 

BİZE ULAŞIN      Favoriye Ekle     ZİYARETÇİ DEFTERİ      FORUM

 

A.Kerim MELLEŞ | www.sumeyyediyari.com | www.hikayearsivi.net | www.mucahidler.com