İLETİŞİMSİZLİK

 

        Türkiye’de 1980 yıllarından sonra liberal ekonomiye geçişle başlayan hızlı değişimin ailelerde de ciddi iletişim sorunlarına neden olduğu belirtildi. Değişimin sancılı bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, gelenekleri koruyarak yeniliklere uyum sağlamanın zorlaştığına işaret ediyor. Ailedeki iletişimsizlik ve mutsuzluktan kaynaklanan sorunların, çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığını da bozduğunu belirten uzmanlar bu sorunların 6-10 ay arasında değişen psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebildiğini belirtiyorlar.

        Uzmanlar, endüstri toplumunun ailenin büyük anne, büyük baba gibi desteklerini de elinden aldığına dikkat çekiyor. Uzmanlara göre aile içinde sağlıklı iletişim modelini tercih etmek, tartışma kültürünü, problemlerle yaşamayı öğrenmek büyük önem taşıyor. Aile içindeki sorunların etkisi, en kolay sosyal kimlikleri gelişmemiş çocuklarda ortaya çıkıyor.

        Uzmanlar, çocukların ailenin imdat çanını çaldığını, yetişkinlerin bu sorunun kendilerinden kaynaklandığını farkına varmadığını hatırlatıyor. Çocuklar altını ıslatmasıyla, agresifliğiyle, ebeveynlere "Burada sağlıksız giden bir şeyler var" diye sinyal gönderiyorlar. Ancak birçok ebeveyn bu sorunları organik bazda bir problem gibi görüp, tedavi için önce bir hekime, daha sonra da bir psikologa gidiyor. Sorunun çözümünde zaman kaybediliyor.

        Uzmanlar "Problemsiz bir aileden söz etmek mümkün değil" diyerek sınırların önemine dikkat çekiyor.

        "Genel olarak aileye baktığımızda anne ile çocuk arasındaki sınırların eridiğini, baba ile çocuk arasındaki ilişkinin ise daha resmi olduğunu görüyoruz. Bu durumda babayı da sınırın içine çekerek anneyi rahatlatmak gerekiyor. Çünkü aile içinde çocuğa gösterilen aşırı sevgi, sürekli didişme ve kavga çocuğun bağımsızlığının gelişmesini engelliyor. Ailedeki sınırlar aşırı katı ise çocukta sadakat, anlayış, destek ve özgüven gelişmiyor."

Hazırlayan: A. Kerim MELLEŞ |http://www.facebook.com/KerimMelles 

 

 

BİZE ULAŞIN      Favoriye Ekle     ZİYARETÇİ DEFTERİ      FORUM

 

A.Kerim MELLEŞ | www.sumeyyediyari.com | www.hikayearsivi.net | www.mucahidler.com