İLETİŞİMİ BALTALAYAN ALIŞKANLIKLAR

 

       - Genelleme:

        "Kadınlar yaklaşık 9 ay süren hamilelikten sonra doğum yaparlar" ifadesi dış dünyada geçerliği olan bir genellemedir ve bir bilgi birikimini ifade eder. Ne var ki, kimi zaman genellemeler ön yargımızı ifade etmek için, "bilgi imiş" gibi kullanılır. Örneğin, "Kadınlara zayıf tarafınızı göstermemelisiniz, en zayıf zamanınızda size kötülük etmeye kalkarlar" ifadesi kanıtlanması zor, birinin ön yargısını ifade eden bir genellemedir. Böyle si yanlış genellemelerden kurtulmak ancak kişinin bilinçlenmesi ve kendini tanımasıyla mümkündür.

        - Yaygın tutumlar:

        "Kürtler çok iyi avcıdırlar" ya da "Lazlar iyi matematikçi olurlar" "Kayserililer tüccar olurlar" gibi tutumlar, incelenmemiş, ağızdan ağıza yayılmış tutumlardır. Bu tür genellemeler kişilerin bireysel farklılıklarını görmemizi engeller.

        - Neden-Sonuç İlişkilerinde Bozukluk:

        "Bak anneni hasta yaptın" "başımı ağrıttın, artık git!" gibi ifadeler, sanki biri diğerini gerçekten hasta yapar ya da başını ağrıtır izlenimi verir. Baş ağrısına yol açan bio-nörolojik sebepler oldukça karışıktır ve bu konuda bir tek kişiyi suçlamak, neden-sonuç ilişkisini basite indirgemek anlamına gelir.

        - Aklından Geçenleri Bilme:

        "Sen beni çocukların kadar sevmiyorsun" "Şimdi kızgınsın ama söylemeye çekiniyorsun" "Oğlunu kızından daha çok seviyorsun, fakat bunu kabul etmeyi kendine yediremiyorsun" gibi ifadeler, iki kişi arasındaki iletişimi olumsuz yönde etkiler. Bir kimsenin yaşantısını ondan daha iyi bildiğini ifade etmek;

        a- Karşıdaki kişinin bilinç düzeyinin düşük olduğu, bu nedenle kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olmadığı

        b- Şu veya bu nedenle yalan söylediği ya da

        c- Gerçekle teması olmayan, tutarsız biri olduğu anlamına gelir.

        Böyle bir temel üzerine iyi iletişim kurulamaz.

Hazırlayan: A. Kerim MELLEŞ |http://www.facebook.com/KerimMelles 

 

 

BİZE ULAŞIN      Favoriye Ekle     ZİYARETÇİ DEFTERİ      FORUM

 

A.Kerim MELLEŞ | www.sumeyyediyari.com | www.hikayearsivi.net | www.mucahidler.com