SAĞLIKLI AİLEDE ÇATIŞMA ÇÖZÜMÜNDE KULLANILAN KURALLAR

 

         1. Duygu ve düşünceler, azaltılmadan ve abartılmadan, olduğu gibi ortaya konulmalıdır.

        Bu tutuma, kendine güvenli ve kendine saygılı tutum adı verilir. Bu tutum içinde olan kişinin kendine saygısı olduğu kadar, karşıdakine de saygısı vardır.

        Bu tutumun karşıtı iki uç vardır:

        a) Kendine güveni olmayan, karşısındakini güçlü görüp, kendini güçsüz gören tutum. Bu tutum içinde olanlar, karşıdakinin görüşlerini olduğu gibi kabul ederler.

        b) Kendinden başka kimseye değer vermeyen, kendi söylediğinden başka kimsenin söyleyecek bir sözü olduğuna inanmayan, saldırgan tutum. Bu tutum içindeki insanlar, ister haklı ister haksız olsunlar, karşıdakini her konuda mutlaka ezmek isterler.

        2. Sorunlar şimdiki bağlam içinde ele alınmalı ve eski birikimler işin içine sokulmamalıdır

        Bu tutum içinde, karı-koca arasında çıkan çatışma, "şu andaki boyutlar" içinde ele alınır. Örneğin, Murat, akşam eve her günkünden daha geç geldi; karısı Hülya, Murat'ın akşam saat 6'da eve geleceğini düşünerek, akşam yemeğini hazırlamıştı. Şimdi saat 8 ve yemekler soğumuş durumda.

        Hülya daha önce Murat'ın geç kalmış olduğu günleri hesaba katarak "Bu, son üç ay zarfında, haber vermeden dördüncü kez geç kalışın. Beni insan yerine koymadığın belli" gibi söze girişirse, ikinci kurala uymuyor demektir.

        Bunun yerine "Bu akşam iki saat seni yemek için bekledim; yemekler soğudu, seni merak etim. Telefon edemez miydin?" gibi şimdiki zaman içinde konuyu irdelemelidir.

        3. Karşıdakine uzun konuşmalarla nasihat verilmemeli, davranışlar somut bir biçimde ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.

        Örneğin Hülya, "İnsan karısının merak edeceğini düşünmeli, ne yapıp ona mutlaka haber vermeli" biçiminde konuşursa, Murat'a nasihat ediyor durumuna düşer. Halbuki, "İki sat yemek masasında seni beklemek, özellikle merak içinde ve aç karnına beklemek, hiç hoş değil. Bazı günler gerçi geldiğini önceden haber verebilir misin?" biçiminde konuşursa belirli bir çözüme yönelmiş olur.

        4. Yargılamaya gidilmemeli, kişiler kendi duygu ve düşüncelerini belirtmelidirler.

        "Sen sorumsuzsun" yargılayıcı bir ifadedir. "Karnım aç, merak ettim, üzüldüm" kişinin kendi duygularını belirten türden ifadelerdir.

        5. Duygu ve düşünceler, ne az ne eksik, olduğu gibi ifade edilmelidir; karşıdakinin ne beklediğine ya da en mükemmel olması gerekene göre ifadeler ayarlanmamalıdır.

        Hülya, "iyi ev kadını, kocasını merak eder" "Şimdi bu konuda tepki göstermezsem, gittikçe iki azıtır; şimdi ben onu doğduğuna pişman edeyim ki, ileride bir daha buna cesaret edemesin!" gibi kalıplaşmış rollere ve beklentilere göre değil, kendi gerçek duygu ve düşünceleri ne ise, onlara göre etkileşimini kurmalıdır.

        6. Konunun özü ile, konuya ilişkin olmayan ayrıntılar birbirinden ayırt edilmelidir.

        Hülya kocasına "İki saat geciktin" dediğinde, Murat "Hayır, bir saat kırk beş dakika geciktim" dememelidir.

        7. Çatışma konusunda aktif dinleme kullanılmalıdır.

        Karşıdakinin ne söylediğini anlayacağınızdan tam emin oluncaya kadar, onun söylediğini nasıl anladığınızı ifade ederek, doğruluğunu denetleyin.

        8. Belirli bir zaman konusu içinde ancak bir çatışma üzerinde durulmalı, başka çatışma konuları tartışmaya katılmamalıdır.

        Hülya, "Hem geç kalıyorsun, hem de bana ev işlerinde hiç yardım etmiyorsun!" diyerek iki konuyu birden ortaya atmamalıdır.

        9. Birinin haklı çıkması yerine, her iki tarafın da anlaşabileceği bir çözüme yönelinmelidir.

        Hülya, "Ben haklıyım, aile hayatına daha uygun davranışlar içindeyim" görüşünü Murat'a kabul ettirmeye çalışmak yerine, Murat'ın içinde bulunduğu durumu değerlendirip anlayarak, her ikisinin de kabul edebileceği gerçekçi bir çözüm bulmaya yönelmelidir.

Hazırlayan: A. Kerim MELLEŞ |http://www.facebook.com/KerimMelles 

 

 

BİZE ULAŞIN      Favoriye Ekle     ZİYARETÇİ DEFTERİ      FORUM

 

A.Kerim MELLEŞ | www.sumeyyediyari.com | www.hikayearsivi.net | www.mucahidler.com