Düğün masraflı bir organizasyondur. Duygularınız, harcamalarınızın önüne geçmesin. Elbette bu sizin en mutlu gününüz ama bütçenizi de düşünün ve geleceğe yönelik tasarruflu olun.

          Eğer bir düğün planlıyorsanız, kendinizi veya ailenizi sıkıntıya düşürecek kadar pahalı bir organizasyon yapmaktan kaçının! Dünya evine girerken attığınız ilk adımın önemli olduğu kadar eşinizle beraber sonraki yaşantınızı da göz önünde bulundurun. Önemli olan düğününüz için yapacağınız masraf, sizin sonraki aylarda yapacağınız, hatta yapmak zorunda olduğunuz harcamalarınızı etkilemesin.

          Düğün masraflarınızı aileniz karşılıyorsa, beklentilerinizi onlara söylemeden önce iyi düşünün. Hatta size gerek kalmadan onlar da, bir gelin&damat gibi düğün için bütçelerine göre hiçbir harcamadan kaçınmayacaklardır. Sizin mutlu olmanız için gereksiz harcamalar gözden kaçabilir. Bu harcamaların kontrolünü sağlamaya çalışın. Çoğu anne ve baba "Kızımızın/Oğlumuzun düğünü diğer düğünlerden çok daha güzel ve ihtişamlı olmalı" şeklinde düşünür. Sizin de senelerden beri hayallerinizde bir düğün varsa, harcamalarınızı göz ardı etmeyin.

          Tüm düğün harcamalarınızı ayrı ayrı kalemlerde belirleyin. Gelinlik, damatlık, yemek gibi bölümler başına yapacağınız harcamaların maximumunu yazın ve bu fiyatların aşağısındaki rakamları hedef alın. Hayalinizdeki düğün ile yapacağınız harcamaları çok ince bir çizgide ayarlamak zorundasınız. Bunu sağlayabilmeniz için etrafınızdaki tavsiyelere kulak verin. Ne kadar çok kişiyle tanışırsanız o kadar çok konuda bilgi sahibi olursunuz. Bir mekanı seçerken veya bir organizasyon firmasıyla anlaşırken acele kararlar almayın. "İşte bu tam benim düğünüm" diyene kadar araştırmalarınıza devam edin.

          Aynı zamanda bütçenizi kontrol altında tutmak isterken aşırıya da kaçmamanız gerekir. Sonrasında oluşacak aşırı kararsızlık, sizi doğruyu ve yanlışı ayırt etmekten uzaklaştıracaktır.

          Yapacağınız tüm harcamalar, eşinizle evinize yerleştikten sonraki hayatınızda bir kuşku bırakmasın. Ülkemizde, sonucu boşanma olan şiddetli geçimsizliklerin büyük bir bölümünü maddi sıkıntılar oluşturuyor. Bütçelerinin üstünde bir harcama yapan çiftler evlilik hayatının ne kadar ince bir çizgide dolaştığını hatırlamak zorundalar.

          Tabii ki bu yukarıda verilen tavsiyeler sizi, düğün gününüz için endişelendirmesin. Olaylara perspektif açıdan bakın ve kararlarınızı da aynı doğrultuda verin. Hayatınızın en mutlu günü için sonradan sıkıntı çekmeyin.


Hazırlayan: A.Kerim MELLEŞ | www.sumeyyediyari.com

 

   FORUM    ZİYARETÇİ DEFTERİ   BİZE ULAŞIN

www.mucahidler.com   |   www.hikayearsivi.net   |   www.durdane.net   |   www.sumeyyediyari.com

Hazırlayan: A.Kerim MELLEŞ

Google