EVLİLİK DENEN ŞEY


     TANI: STANDART EVLİLİK

   TANIM: Erkek; seçilmiş, kadın "görülmüş"tür. Erkek iş yerinde, kadın komşu günlerinde filan oyalanır. Akşam, televole seyredip, Sibel Can'ın aşk hayatına üzülürler. Evlilik hayatı, çocuk yapılana kadar tereddütlerle geçer. Çocuktan sonra "arada çocuk olmasa" tabiri hakimdir. Kadın çalışmadığı, erkek de evinde kadın olduğu için köledir. Bizatihi kurum 'efendi' olduğu için Camus'nün "efendisiz kölelik teoremi" asla geçerli degildir. Konu komşu, hısım, akraba, herşeyin önündedir. Gelip çocuğa  ismini  bile onlar koyarlar.

     TEDAVİ: Erken Boşanma...

    TANI: ENTEL EVLİLİĞİ

   TANI: Erkek bir reklam ajansında art direktör, kadın da benzer bir ajansta müşteri temsilcisidir. Komşularını tanımaz, Yüzüklerin Efendisini okurlar. Çocuk yapmaya korkar, birbirlerine arada sırada çiçek  filan alırlar. Arada bir girdikleri ilişkilere "kaçamak" deyip  birbirlerine  anlatmazlar. Ilk "kaçamak"larında biraz bunalsalar da çabucak alışırlar. Sık kavga eder, kavgalarinda Kate Millet'tan, Lynne Segal'den filan alıntılar yaparlar. "Evlilik kurumunun önemli olmadığını, aslolanın aşk olduğunu"  söylerler. Bu felsefelerinin günlük hayatlarındaki tek karşılığı yüzük  takmamalarıdır. Genellikle kedi ya da köpek edinerek zavallı hayvanın da  hayatını kaydırırlar. Nihai olarak zaten boşanırlar.

      TEDAVİ: Erken Boşanma...

    TANI: MARJİNAL EVLİLİK

   TANIM: Laf olsun diye evlenilmiştir. Taraflar bunalım ve arızalıdır. Erkek ve kadının başka sevgilileri, bu sevgililerinin arasında da çapraz ilişkileri vardır. Arkadaş çevresi bir masanın etrafına toplandığında, kimin kimle ne yaptığını çıkarmak, detaylı log analizleriyle bile pek anlasılamaz. İlk birkaç ay sonrasında iktisadi, sosyal, psikolojik semptomlar azar. Kendilerini bir, hayatı sıfır zannederek başladıkları ilişki,atlıkarınca gibi dönmeye başlayınca bayar.

      TEDAVİ: Erken Boşanma...

     TANI: MANTIK EVLİLİĞİ

    TANIM: Taraflar, birbirlerine "aşkla" değil, birtakım tablolarla bağlıdır.  Matematik olarak birbirlerine uyduklarını düşünen çiftler, çevrelerindeki evliliklerden feci dersler çıkardıklarını düşünürler. Ders çıkarmaktan bir hal olan bu çiftler, kendi sıkıcı hayatlarını didaktik üsluplarıyla arkadaşlarına da aynen taşırlar. Üstelik, yıllarca  direnebilirler. Ama biyoloji, matematik dinlemez. Olay, erkeğin  başka bir kadın için hareketlenmeye başlamasıyla sarsılmaya, kadının da aynı olaya iştirakiyle yıkılmaya başlar.

      TEDAVİ: Erken Boşanma...

 

     TANI: KIYAK EVLİLİK

   TANIM: Bilinen tek makul evlilik yöntemidir. Şöyle sebeplerle olabilir: Amerikan pasaportu almak, askerdeki tarafın çarsamba aksamları da çıkmasını sağlamak, çesitli eş yardımlarından faydalanmak, memurlar için eş durumundan "kolay tayin" sağlamak, doğan bir çocuğa nüfus cüzdanı edinmek, ev kiralamak...

      TEDAVİ: Gereksizdir...

     TANI: GELENEKSEL EVLİLİK

    TANIM: Kadının mazlum olduğu tek evlilik durumudur. Kadın, babadan kocaya teslim edilmis, feministlere malzeme çıkarılmıştır. Kadın, hemen hemen yaşamaz. Erkek, eve ekmek ve tuz getirerek kendini iyi ve yeterli hisseder.

      TEDAVİ: Derhal Boşanma...

     TANI: ŞUURLU MÜSLÜMANIN EVLİLİĞİ

    TANIM: Gerçek manada evliliklerinin gereklerini kavrayan, birbirlerine saygı sevgi ve dini yaşantılarında yardımcı olma gayesiyle evlendiklerinin bilincindedirler. Kadın; kocasının isteklerini helal dairesinde yerine getirmeye, İslam davasında cihad şuuruyla zamanın Fatih'lerini Akşemseddin'lerini yetiştirme derdindedir.Her türlü sosyal kültürel ekonomik alanda "Müslüma Kadınını" temsil eder.
         Erkek ise; Eşine çocuklarına helal rızık yedirmek için helal yollardan çalışarak hem ailesine hem yakınlarına ve ihtiyaç sahiplerine elinden geldiğince yardım etmenin çabasındadır.Her türlü İslami cihad hareketine bil fiil iştirak eder, çocuklarına ve eşine karşı sevgi ve saygıyı eksik etmez, onlara iyi ahlak üzerine olmayı ve dini bilgileri öğretir.Mutlu ve huzurlu bir yaşantıları vardır.Hayatlarında her şeyi İslam dairesi içerisinde gerçekleştirmeye çalışırlar.

      TEDAVİ: İki Cihanda da devam edecek bir evlilik...

Hazırlayan: A.Kerim MELLEŞ | www.sumeyyediyari.com

    Ana Sayfa  

 

www.mucahidler.com   |   www.hikayearsivi.net   |   www.ismailcetinhoca.com   |   www.sumeyyediyari.com

Hazırlayan: A.Kerim MELLEŞ